2001/2002

Wizyta Chóru i Orkiestry z Markgrafler Gymnasium w Mullheim

W dniach 25-30.04.2002 gościliśmy Chór i Orkiestrę Markgrafler Gymnasium z Mullheim. Przyjechali do nas na zaproszenie naszej szkoły oraz działającego przy niej chóru Bel Canto. Niemieccy goście mieszkali w naszych rodzinnych domach, abyśmy mogli się bliżej poznać.

W piątek 26.04 po uroczystym powitaniu zwiedzili naszą szkołę. Potem mieli spotkanie z władzami Miasta. Wieczorem zaś odbyło się wspólne ognisko.

 

 z1  z2
Powitanie delegacji z Mullheim „Hej Bystra Woda” w wykonaniu naszej młodzieży

 

Sobota była dla gości wyczerpującym dniem. Zwiedzali Wawel, podziwiali Stary Kraków. Ich Big Band zagrał na płycie Rynku Głównego, natomiast Chór wystąpił wieczorem na koncercie w Kościele oo. Bernardynów przy ul. Bernardyńskiej. Na ten koncert zaproszone były władze Urzędu Marszałkowskiego, województwa małopolskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa.

W niedzielę zabraliśmy ich w polskie Tatry. Spacer do Morskiego Oka był bardzo wyczerpujący, ale nikt nie narzekał. Pogoda dopisała, widoczność była wspaniała. Po zejściu do Zakopanego przeszliśmy zakopiańskim deptakiem – przecież musieli zobaczyć sławetne Krupówki. Bardzo zmęczeni, lecz uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do domów.

Poniedziałek rozpoczął się pracowicie – goście od rana mieli próbę w kościele w Jordanowie. O jedenastej rozpoczął się ich koncert. Zebrali owacje na stojąco. Na bis zaśpiewali sami po polsku! „Hej! Bystra woda”, potem razem z chórem Bel Canto. Big Band zagrał także na rynku. Wieczorem odbyła się wspólna dyskoteka, która jeszcze bardziej zacieśniła naszą znajomość.

 

 z3  z4
Kościół w Jordanowie wypełniony po brzegi Entuzjastyczne przyjęcie gości z Niemiec
 z5  z6
Chór Bel Canto prezentuje swoje możliwości Wspólny występ zaprzyjaźnionych chórów

 

Rankiem we wtorek żegnani „ze łzami” wyjechali do Mullheim. Ich pobyt był dla nas wielkim wydarzeniem. Mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników ich poglądy i upodobania, razem pośpiewać i potańczyć. Wiemy teraz na pewno, że muzyka łączy wszystkich.

 

______________________________________________________________________________________________

Walczyliśmy o Puchar Świata !!!

W dniach 23 – 28.07.2002r. w węgierskiej miejscowości Szombathely odbył się IV Puchar Świata w inter – crosse.

Inter – crosse to nazwa dyscypliny sportowej, o której w Polsce jeszcze nikt nie słyszał.

W skrócie polega ona na tym, że na boisku o wymiarach 20m x 40m gra w drużynie 4 zawodników i bramkarz. Każdy z graczy wyposażony jest w kij zakończony plastikowym koszyczkiem, którym może łapać i podawać piłeczkę wykonaną z gumy. Z piłką złapaną do koszyczka zawodnik może biec lub stojąc w miejscu podać ją w ciągu 5 sekund. Liczą się oczywiście zdobyte bramki. Bramkarz ubrany w strój hokejowy broni bramki o wymiarach 1,25m x 1,25m. Gra jest bezkontaktowa.

Inter – crosse jest nowoczesną wersją starej gry uprawianej przez plemiona indiańskie w Północnej Ameryce. Organizowana ona była dla podniesienia rangi pewnych ceremonii indiańskich np. w czasie ślubów czy dla uhonorowania szczególnych gości. Duże znaczenie miała w rozstrzyganiu sporów między plemionami, co nadawało jej pokojowy charakter. Około 20 lat temu w Kanadzie zmodyfikowano jej przepisy dzięki czemu istnieje w dzisiejszej formie,

Pani mgr Halina Zięba Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej oddziału Podhalańskiego w Zakopanem od dwóch lat współpracuje z panią prof. Floriane Cotnoir Ranno z Włoch, która jest vice – prezesem Międzynarodowej Federacji Inter – Crosse.

Na Jej zaproszenie reprezentacja naszego kraju mogła uczestniczyć w Pucharze Świata.

Ze względu na to, że dyscyplina ta nie jest znana w Polsce w skład reprezentacji weszli przede wszystkim nauczyciele wychowania fizycznego, którzy mieli możliwość zapoznać się już wcześniej z tą grą podczas konferencji metodycznych. Największą grupę wśród Polaków stanowili nauczyciele mieszkańcy naszego miasta: Magdalena Rapacz, Rafał Rapacz, Stanisław Stankiewicz, Jakub Jeziorski i Grzegorz Tupta.

W zawodach mężczyzn brało udział 6 ekip narodowych z Kanady, Węgier, Szwajcarii, Czech, Włoch i Polski.

Do zawodów kobiet przystąpiły cztery drużyny z Czech, Kanady i Węgier oraz reprezentacja składająca się zawodniczek  z Włoch, Szwajcarii i Polski pod wspólną nazwa Europa.

Ze względu na zbyt krótki okres przygotowawczy nasza reprezentacja nie odniosła większych sukcesów sportowych (za rok będzie na pewno lepiej).

Bardzo zacięte rozgrywki stwarzały wspaniałą atmosferę zawodów. Program całej imprezy dał możliwość nawiązania sympatycznych kontaktów między zawodnikami i działaczami.

Dzięki tym kontaktom udało się zakupić profesjonalny sprzęt sportowy do uprawiania inter – crosse przez uczniów Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie.

Z początkiem nowego roku szkolnego wprowadzimy tę dyscyplinę do zajęć z wychowania fizycznego w naszej szkole. Mamy szczerą nadzieję, że uczniom się to spodoba, dzięki czemu osiągną odpowiedni poziom wyszkolenia sportowego pozwalający zaistnieć nawet na arenie międzynarodowej.

Ze sportowym pozdrowieniem

Magdalena i Rafał Rapaczowie

 

 z8  z7