Sezon wycieczkowy rozpoczęty 🙂
Last Christmas to świąteczna piosenka Georga Michela, która została przypomniana w filmie o tym samym tytule. Uczniowie z klasy 1 Ag oraz z klasy 2 A mieli możliwość obejrzenia tego filmu, po seansie zwiedzili już świątecznie udekorowany Kraków. Zrobili mnóstwo fotek oraz świetnie się bawili. Zresztą zobaczcie sami…
esień to tradycyjnie w Hugonie termin wycieczki zagranicznej. Tym razem wybraliśmy się do Berlina. Podczas pierwszego dnia, po drodze zwiedziliśmy Wrocław. Kolejny dzień spędziliśmy bardzo intensywnie. Na Wyspa Muzeów zwiedziliśmy Muzeum Pergamon, i Muzeum Egipskie w Berlinie. Podziwialiśmy Plac Poczdamski symbol zjednoczenia Niemiec, udaliśmy się do Muzeum Techniki Berlin. Wieczorem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed Brama Brandenburska oraz podziwialiśmy Berlin z tarasu widokowego Niemieckiego Parlamentu.
W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy miejsca związane z powojenną historią Berlina: Mur Berliński, Checkpoint Charlie przejście graniczne pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim, zwiedziliśmy również Gedächtniskirche Kościół Pamięci i Aleksander Plac ze słynną wieżą telewizyjną.
Klasa 1 medialno-językowa kończy trzydniowy obóz integracyjny w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie. Wracamy jeszcze bardziej zgrani i zespoleni oraz pełni energii i nowych pomysłów do wspólnego działania!
Pierwszoklasiści z Hugona (już po raz 21) wybrali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice oraz przeszli dróżkami kalwaryjskimi. Piękna, jesienna aura sprzyjała duchowym uniesieniom i kontemplacji.
Dzisiaj, 19 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły wraz z paniami Moniką Hopciaś i Agnieszką Mrózek wybrali się na wycieczkę do Krakowa na wystawę poświęconą anatomii człowieka o nazwie „Body Worlds”.
Klasa matematyczna na wycieczce w Planetarium Śląskim w Chorzowie
Wycieczka Mikołajkowa klas 1a oraz 1b na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Uczniowie zwiedzili także wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej oraz uczestniczyli w spektaklu pt. „Jednoaktówki” w naszym ulubionym teatrze – Teatr Barakah🙂
Pielgrzymka Klas I do Kalwarii
Dzisiaj klasy pierwsze wraz z Wychowawcami pielgrzymowały do Matki Boskiej Kalwaryjskiej pod duchową opieką księdza Pawła i Pani Renaty. Ksiądz Proboszcz uświadomił wszystkim, że nawet nie zauważymy kiedy minie czas liceum i spotkamy się na Jasnej Górze. Dlatego szanujmy każdą chwilę.
Wycieczka do Zakopanego
Uczniowie klasy 2c podziwiali uroki jesieni podczas wycieczki do stolicy Tatr
Do Krakowa
W piątkowy poranek (29 września)udaliśmy się do Krakowa, przede wszystkim klasa Ia, IIa oraz IIIa. Celem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze BARAKAH, w którym obejrzeliśmy spektakl pt. „Dyktanda” na podstawie tekstów Stanisława Lema. Sztuka dostarczyła nam wielu wrażeń, ponieważ zobaczyliśmy oryginalny, nowoczesny spektakl. Następnie zwiedziliśmy Kopiec Kościuszki, podziwiając piękną panoramę Krakowa, odwiedziliśmy wystawę dotyczącą historii Kopca. Wszystko to z racji przypadającego obecnie Roku Kościuszkowskiego.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim
Klasy 1b i 2b rozpoczęły sezon wycieczkowy od spotkania ze znanym matematykiem Stefanem Banachem na jego ławeczce. 😉 Wzięli udział w Dniu Otwartym poświęconym wielkiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu. No i żeby nie było zbyt „ściśle” zwiedzili również Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego –🎭
Z wizytą w Muzeum Emigracji w Gdyni
W dniach 7-8.06.2017r. uczniowie klasy 1a medialno- językowej oraz reprezentanci klas 1b i 1c pod opieką wych. K.Jurek, p. B.Łazarskiej oraz p. K. Małysy uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Gdyni. Wycieczka ta w całości zorganizowana i opłacona przez Muzeum Emigracji w Gdyni była nagrodą dla dr Krzysztof Małysa za stworzenie zwycięskiego konspektu w projekcie „Dwie Ojczyzny”. Wyjazd obejmował nocleg, przejazd, wyżywienie oraz pobyt w muzeum, gdzie dla klasy został przygotowany specjalny program edukacyjny.
Wizytę w muzeum uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od Wielkiej Emigracji przez masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd z ojczyzny. następnie
Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Muzeum od podszewki, czyli praca w instytucji kultury”, w trakcie których mieli okazję wcielić się w role pracowników muzeum między innymi PR-owców, edukatorów, czy specjalistów ds. zbiorów. Po konsultacji z „prawdziwymi” specjalistami przedstawili projekt wydarzenia kulturalnego. Zajęcia te uczyły przedsiębiorczości, współpracy ale również pogłębiają wiedzę na temat słynnych, polskich emigrantów (my poznaliśmy sylwetkę Dariusza Michalczewskiego).
Kolejne warsztaty „Wielokulturowość to nie nowość” służyły kształtowaniu postaw otwartości na innych, i stawianiu czoła takim współczesnym wyzwaniom jak nietolerancja, rasizm, wykluczenie społeczne.
Uczniowie zostali też zapoznani z projektem „Archiwum Emigranta” w ramach którego muzeum zbiera i prezentuje emigracyjne historie Polaków. Tworzą one szeroką i barwną panoramę polskiej obecności na wszystkich kontynentach świata.
Wszystkie zajęcia w muzeum były bardzo ciekawe, prowadzone z dużym zaangażowaniem w przyjaznej atmosferze.
Klasa odwiedziła również Muzeum Miasta Gdyni, Dar Pomorza, kilka godzin spędziła w Gdańsku zwiedzając najważniejsze zabytki. Mimo napiętego programu udało się wygospodarować trochę czasu na plażowanie nad Bałtykiem. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła mnóstwo wrażeń.
„Dobrze nam przy Tobie…”
W dniu 19 kwietnia maturzyści z Jordanowa udali się na Jasną Górę, aby całą noc czuwać przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
TARGI PRACY I EDUKACJIUczniowie z Hugona wybrali się dziś do Krakowa na Targi Edukacji i Pracy organizowane przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości.
Wyprawa na Wiedeń
W dniach 17-18 listopada grupa 80 uczniów pod wodzą ks. P.Guni dzierżącego w dłoni parasol przemierzała ulice Wiednia zdobywając m. in. Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum), Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum), Hofburg, (Schatzkammer), wzgórze Kahlenberg. Wyprawę zabezpieczały panie M.Lańczyk, K.Jurek, R.Bergant-Korzeniak, R.Śleziak-Czarny.
Dwa dni to z pewnością mało, aby poznać Wiedeń, ale to wystarczająco dużo czasu, aby zachwycić się miastem i chcieć do niego powrócić!
Wyjazd integracyjny
Ciekawe zabawy integracyjne, inspirujące rozmowy, spacer po okolicznym lesie, dyskoteka w miłym towarzystwie( uczniowie 1kl informatycznej z „Goetla” ), dużo uśmiechu i szybko upływający czas …wszystko to w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie, gdzie klasa 1a medialno-językowa wraz z p. D. Ćwikiel i wychowawczynią p. K. Jurek uczestniczyła w dwudniowych warsztatach integracyjnych. Gorąco polecamy!
Wyjazd do Budapesztu
W sierpniu 2016 r. uczniowie kasy lII a i III b pod opieką mgr. Tomasza Kubika wzięli udział w spotkaniu młodzieży w węgierskim mieście Mezotur, w ramach współpracy miasta Mezotur i Makowa Podhalańskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele młodzieży z Węgier, Polski, Niemiec, Rumunii, Serbii, i Słowacji.
Nasi uczniowie wygrali współzawodnictwo w tematyce: Historia Unii Europejskiej, występując w „Parlamencie Europejskim dla uczniów”. Wystąpienie transmitowała telewizja węgierska. W ramach wizyty na Węgrzech uczniowie zwiedzali Budapeszt, w tym Parlament węgierski nad Dunajem, i brali udział w warsztatach związanych ze Świętem Narodowym Węgier w dniu św. Stefana w Mezotur.
Specjalne podziękowania dla uczniów i ich opiekuna przesłał Zsolt Herczeg burmistrz Mezotur.
Wyjazd do Warszawy
2 a i przyjaciele znowu razem! Tym razem klasa medialno-językowa zaprosiła swoich szkolnych znajomych na wyjazd do Warszawy. Ich przygoda rozpoczęła się w czwartek (16.06.) o godzinie 1 w nocy. Wtedy też dziarsko ruszyli z jordanowskiego rynku by już o 9.00 móc zobaczyć pracę Polskiego Radia od podszewki. Kolejnym przystankiem były Złote Tarasy, w gdzie uczniowie nabrali sił do dalszego zwiedzania stolicy. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć Centrum Nauki Kopernik, co potwierdziły obecne tam tłumy młodych odkrywców. Pałac w Wilanowie oczarował wszystkich,a otaczający go ogród zachęcał do robienia zdjęć. Późniejsza wizyta w TVN również okazała się sukcesem. Dzięki uprzejmości pana Pawła Płuski i całej ekipy związanej z tą stacją, przyszłym dziennikarzom udało się poznać wszystkie aspekty pracy w telewizji, a nawet spotkać parę gwiazd…🙂 Punktem kulminacyjnym całego wyjazdu był spektakl ,,Mamma mia!” w teatrze Roma. Wspaniałe widowisko poderwało widzów z foteli, którzy oklaskami i śpiewem domagali się więcej. Emocje związane z tak intensywnym dniem ostudził dopiero nocny spacer ulicami Starego Miasta, którym 2a i przyjaciele zakończyli swoją warszawską przygodę
Kolejny wyjazd do Teatru
Uczniowie naszej szkoły wybrali się dnia dzisiejszego tj. 25.05.2016 roku do teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl pod tytułem „Ziemia Obiecana”. Sztuka wymagała skupienia, jednak warto było zobaczyć cudowną grę aktorską i wsłuchać się w wspaniałą muzykę oraz wokal artystów. Miło spędziliśmy czas i odwiedzimy teatr jeszcze nie raz 😉
Z wizytą w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie
Dnia 13.05.2016r, uczniowie naszej szkoły udali się do Teatru im. Juliusza Słowackiego-Scena Miniatura w Krakowie na jedną z najzabawniejszych komedii Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Po spektaklu mogli oni wraz z przewodnikiem zwiedzić budynek Teatru, zobaczyć m.in. scenę główną, wspaniały foyer, garderobę oraz poznać jego historię.
Nocne czuwanie na Jasnej Górze
30 marca 2016r. kolejny rocznik maturzystów z Jordanowa wyruszył na Jasną Górę. W tradycji naszej szkoły było to dwudzieste nocne czuwanie młodzieży przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W Roku Miłosierdzia nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przejścia przez Jasnogórską Bramę
Miłosierdzia. Przed obliczem Czarnej Madonny w naszych zawierzeniach i modlitwach nie zabrakło odniesień do Bożego Miłosierdzia, modlitw Jana Pawła II i świętej Siostry Faustyny. Przewodnia myśl naszego czuwania „Jezus siłą mą” pozwoliła nam w skupieniu i modlitwie przeżyć niespotykaną, niezapomnianą i pełną refleksji noc.
4 maja 2016r. o godzinie 7.00 (tuż przed pierwszym egzaminem) na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji o pomyślne zdanie egzaminu dla Maturzystów z Jordanowa.
Warsztaty oraz audycja radiowa w Oświęcim
W dniach 24-25 lutego 2016 r. uczniowie z klasy 2 a wzięli udział w wycieczce po Oświęcimiu. Głównym celem było przede wszystkim zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Następnie brali udział w warsztatach o Prawach Człowieka oraz przeprowadzili audycję na żywo w radiu. Uczniowie doznali bardzo dużo emocji związanych z tymi miejscami.
Kołłątaj w Pradze
Kolejna zagraniczna wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w
Jordanowie. Tym razem dwa dni, 30.11. oraz 1.12.2015 w jednym z najpiękniejszych miast świata, Pradze.
W niepowtarzalnej atmosferze tego miasta zwiedziliśmy m.in. Zamek na Hradczanach, Ratusz na Starym Mieście ze sławnym zegarem astronomicznym tzw. Orlojem, gotycki Most Karola, Plac Wacława, Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. W Sanktuarium Dzieciątka Praskiego uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej przez proboszcza ks. Pawła Gunie. Wycieczka do Pragi, uroczego miasta położonego nad Wełtawą dostarczyła nam licznych wrażeń.
_______________________________________________________________
Kołłątaj z wizytą w Berlinie i Poczdamie
Uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie pod opieką ks. Proboszcza Pawła Guni oraz nauczycieli p. K. Jurek, p. M. Lańczyk i p. B. Łazarskiej w dniach 10 – 11.06.2015 r. odwiedzili stolicę Niemiec, Berlin oraz Poczdam.
W pierwszy dzień zwiedziliśmy Muzeum Pergamońskie, Nowe Museum, Alexanderplatz z Bramą Brandenburską oraz Wieżą Telewizyjną, Potsdamer Platz z Sony Center. Z Kopuły Reichstagu mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Św. w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Zwiedziliśmy Poczdam z Pałacem Cecilienhof, w którym w 1945 toczyły się obrady konferencji poczdamskiej.
Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Parku Sanssouci, otaczającego Pałac Sanssouci, dawną letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego.
Dwudniowa wycieczka do Niemiec dostarczyła moc niesamowitych wrażeń i liczne okazje do zastosowania j. niemieckiego w praktyce.
____________________________________________________________________
Z wizytą w Budapeszcie
Uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie pod opieką nauczycieli oraz ks. Proboszcza Pawła Guni w dniach 4 – 5.12.2014 r. odwiedzili Budapeszt, stolicę Węgier, magiczne miasto, położone nad rzeką Dunaj.
W pierwszy dzień zwiedziliśmy Plac Bohaterów, Park Miejski, Zamek Vajdahunyad, Parlament, Bazylikę św. Stefana. Idealnym zakończeniem tego dnia był klimatyczny rejs statkiem po Dunaju w scenerii oświetlonego miasta przy „Blue Danube Waltz” Johanna Straussa II. Płynąc statkiem podziwialiśmy Parlament, Zamek Królewski oraz przepiękne mosty przewieszone nad Dunajem: Most Łańcuchowy im. I. Széchenyi’ego, Most Elżbiety, Most Małgorzaty i Most Wolności.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Św. w skalnej kaplicy na wzgórzu Gellerta. Zwiedziliśmy następnie Łaźnie Rzymskie, Wzgórze Zamkowe, Górę Gellerta. Mieliśmy okazję podziwić zmianę warty przed Pałacem Prezydenckim, który przylega do Zamku Królewskiego. Zwiedzanie zakończyliśmy na Placu św. Trójcy, na którym znajduje się Kościół Macieja.
Budapeszt urzekł nas nie tylko licznymi zabytkami i zagmatwaną historią, ale także wyjątkową rzeźbą terenu i niezwykłymi walorami przyrodniczymi.
WYCIECZKA NA ŚLĄSK (24.11.2014)
Wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Podróż była przyjemna i trwała ok. 2 godziny. Pierwszą atrakcją wyjazdu była Galeria Szyb Wilson w Katowicach. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawę sztuki współczesnej. Dowiedzieliśmy się także kilku ciekawostek o pracy górników, oraz o typowej, charakterystycznej na Śląsku ceglanej, zwartej zabudowie. Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzenie Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie najpierw podziwialiśmy wystawę poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a później obejrzeliśmy spektakl teatralny „Zemsta’’ Aleksandra Fredry. Sztuka bardzo nam się podobała. Według nas, najlepszą grą aktorską wyróżniła się komediowa postać Dyndalskiego, sługi Cześnika. Około godziny 14.00 wyruszyliśmy do ostatniego punktu wycieczki – do Parku Śląskiego, gdzie znajduje się największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Niesamowite wrażenie zrobił na nas widok „sztucznego” nieba nocą, na którym za pomocą ciekawego urządzenia, obejrzeliśmy seans „Podróż Małego Księcia” inspirowany powieścią Antoine de Saint-Exupery`ego. Wracając, zatrzymaliśmy się w KFC. Do Jordanowa dojechaliśmy cali, zdrowi i bardzo zadowoleni.
Ania i Sandra
Rajd w Bieszczady
Wycieczka do Wiednia
Wszyscy uczestnicy wyjazdu (głównie uczniowie klasy 1a,1b oraz kilka osób z klasy 2a i 3d) zebrali się przed godziną 4:50 przy budynku policji w Jordanowie.
O godzinie 5:00 przyjechał nasz autobus. Wyprawę zaczęliśmy od wspólnej modlitwy, którą poprowadził główny organizator wycieczki ks. Proboszcz Paweł Gunia. Podczas drogi było bardzo cicho i spokojnie, ponieważ większość osób odsypiała wczesną pobudkę, zbierając siły na dzień pełen atrakcji. Gdy przekroczyliśmy granicę z Austrią, przywitały nas ogromne wiatraki wytwarzające prąd. Zaskoczeniem był widok zielonych, nie pokrytych śniegiem pól. Kiedy zbliżaliśmy się do Wiednia, wszyscy byli pod wrażeniem architektury miasta. Bardzo podobały nam się ogromne, nowoczesne budynki ze szkła stojące w sąsiedztwie stylowych kamienic. Pierwszym miejscem, w które się udaliśmy było Kunsthistorisches Museum (pol. Muzeum Historii Sztuki). Były tam między innymi obrazy: ,,Chłopskie wesele” (Pieter Bruegel) ,,Dawid z głową Goliata” (Caravaggio) ,,Jowisz i Io” (Anitonio Allegri da Corregio), ”Chrystus niosący krzyż” (Hieronim Bosch), „Autoportret” (Rembrandt) i wiele innych. Następnie udaliśmy się do skarbca w pałacu Hofburg, gdzie podziwialiśmy nie tylko cesarską koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, lecz także skarbiec burgundzki z XV stulecia i skarb Zakonu Złotego Runa. Pod koniec dnia, zwiedzaliśmy miasto i Jarmark Adwentowy. Bardzo spodobały się nam świąteczne ozdoby, które zamieniły ulice w lśniącą bajkową krainę. Na około 150 stoiskach można było kupić prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, słodycze i ciepłe napoje. Wieczorem udaliśmy się do hostelu i zjedliśmy smaczną obiadokolację. Następnego dnia wyruszyliśmy autokarem na wzgórze Kahlenberg, gdzie o godzinie 9.00 odbyła się msza św. poprowadzona przez ks. Pawła, natomiast oprawą muzyczną zajęła się nasza schola. Potem pojechaliśmy zwiedzić miejscowe Naturhistoriche Museum (pol. Muzeum Historii Naturalnej), które zabrało nas w podróż przez zapierające dech w piersi bogactwo przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach i ekspozycji wypchanych przedstawicieli gatunków zwierząt, które już wyginęły lub są poważnie zagrożone wyginięciem.
Naszym ostatnim celem była Katedra św. Szczepana. Wszyscy byli zachwyceni wyglądem katedry, jej wysokością i pięknym wnętrzem.
Około godziny 14:30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo tego, że Jordanów przywitał nas śnieżną zamiecią, każdy uczestnik był zadowolony z wyprawy i będzie ją długo wspominał. Dziękujemy księdzu Proboszczowi oraz Paniom Magdalenie Rapacz i Annie Krauze za zorganizowanie wycieczki i troskliwą opiekę podczas jej trwania. Czekamy na kolejną wyprawę!
Pielgrzymka klas I do Kalwarii
Próba przed wyjazdem do Kalwarii
Weekendowe warsztaty maturalne w Spytkowicach
Wycieczka do Rzymu
Wizysta zawodoznawcza w TESCO
22 kwietnia grupa uczennic z klasy 3bwb uczestniczyła w wyjeździe zawodoznawczym do hipermarketu Tesco. Uczennice na spotkaniu z menedżerem zostały zapoznane z funkcjonowaniem korporacji.
Podczas obchodu po sklepie dziewczyny poznały zasady funkcjonowania sprzedaży elektronicznej, zasady pracy kasjerów, punktu obsługi klienta, zasady organizacji pracy na różnych działach sprzedaży. Była to bardzo dobra forma powtórki przed egzaminem zawodowym, do którego dziewczyny przystąpią już a dwa miesiące!!!
Rajd w Bieszczady 2006
Trudno w to uwierzyć, że w szkole liczącej 700 uczniów nie można zebrać ekipy 50 osobowej na rajd ogólnoszkolny. Po wielkich namowach zebrało się nas 42 + 3 nauczycieli i teraz ci, którzy zostali w szkole mogą żałować.
Wyruszyliśmy 18 października o godz. 6 rano. W drodze obudziliśmy słońce ale także wiatr, który usiłował przestawić nasz autobus. Wcale nas to nie wystraszyło i dokładnie w południe wyruszyliśmy z Wyżnej Przełęczy na Połoninę Wetlińską. Wkoło roztaczały się piękne widoki, mogliśmy dojrzeć szczyty, które zamierzaliśmy zdobyć w czasie tego rajdu. Przy wyjściu z lasu pojawiał się śnieg na trasie – wielka atrakcja do zdjęć (zwłaszcza w konfrontacji z krótkimi spodniami). A na połoninie słońce ale i niesamowity wiatr, skończyły się rozmowy na trasie i trzeba było walczyć o utrzymanie równowagi. Nawet w schronisku „Chatka Puchatka” nie zaznaliśmy spokoju, wiatr robił z drzwiami co chciał. A my dzielnie zdołaliśmy zrobić wspólne zdjęcie do szkolnej kroniki. A potem już marsz szczytami Połoniny Wetlińskiej na Smerek.
Wielkie, suche trawy gdzie niegdzie zamarznięte i oszronione ale widoki niezapomniane. Dopiero w lesie znowu można było porozmawiać i wspólnie się pośmiać (zwłaszcza gdy obok siebie szli prof. Marcin Sutor i Teresa Dz.).
Wieczór i noc spędziliśmy w sali gimnastycznej gościnnej szkoły w Cisnej, dla kibiców piłkarskich znalazł się nawet telewizor ale wynik meczu podzielił nasze środowisko (na szczęście bójki nie było, bo nie mieliśmy odpowiednich szalików).
Siódma rano – pobudka, śniadanie w Wołosatem i ruszamy na szlak. Zdobywamy Tarnicę – najwyższy szczyt w Bieszczadach potem Halicz i Rozsypaniec. Znowu cały dzień wędrówki wśród traw, w słońcu z widokami na całe Bieszczady, ale i z wiatrem.
Niektórzy podążając w górę mieli nawet czas zagrać w karty, ale najprzyjemniejsze było robienie zdjęć i utrwalanie własnych postaci na tle wspaniałych gór. Na szczęście nie wszędzie był zasięg więc choć wtedy komórki musiały ustąpić pięknu przyrody.
W ostatnim dniu przywitał nas tak wielki wiatr, że zrezygnowaliśmy z wyjścia na Połoninę Caryńską, za to odkryliśmy coś niesamowitego. W środku lasu odnaleźliśmy murowaną cerkiew w Łopience, po II wojnie światowej wysiedlono stąd 2000 mieszkańców. Cerkiew przeszła swoje koleje losu – łącznie z tym że służyła jako schronienie dla owiec – ale dziś zachwyca swym urokiem. W cerkwi łopieńskiej mogliśmy zobaczyć słynną rzeźbę Chrystusa Bieszczadzkiego i obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.
Potem zdjęcia pamiątkowe nad Zalewem Solińskim i piękny gest uczestników rajdu – podziękowania i prezenty dla opiekunów.
To był już siódmy nasz rajd ogólnoszkolny w Bieszczady (od 1994 roku – co dwa lata) i chyba nie ostatni.
Jak zwykle było pięknie i mamy nadzieję, że uczniowie będą go zawsze mile wspominać.
Liczymy też na to, że „złapali bieszczadzkiego bakcyla” i będą chcieli tam wracać: na połoniny i do Cisnej (jak będą dorośli – to nawet do Siekierezady!)