Jordanowskie historyczne posiady

Jordanowskie Posiady Historyczne 2006 – 2008

Dnia 23 lutego 2007 r. w Bibliotece Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja odbyły się I Jordanowskie Posiady Historyczne. Zostały one zorganizowane przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej oraz naszą szkołę. Patronat prasowy nad tym przedsięwzięciem objęła Gazeta Krakowska. Zgromadziły młodszych i nieco starszych miłośników historii naszego regionu, którzy mogli wysłuchać trzech wykładów poświęconych właśnie dziejom naszej małej ojczyzny. Swoje referaty zaprezentowali:

mgr inż. Stanisłąw Bednarz (TMZJ) „Klęski elementarne XIX wieku w Jordanowie”

mgr Marcin Sutor (PTH) „Z dziejó kościoła w Jordanowie. III Zakon Św. Franciszka z Asyżu”

dr Piotr Sadowski (PTH) „Fortyfikacje jordanowskie z 1939 r. w świetle najnowszych badań terenowych

Pod patronatem „Gazety Krakowskiej” pracują nad wydaniem rocznika”

JORDANÓW NIE MA MONOGRAFII

Miasto założone w 1564 r. przez wojewodę krakowskiego Warzyńca Spytka Jordana dotychczas nie doczekało się monograficznego opracowania, ujmującego całościowo kilka wieków dziejów tej miejscowości. Niedawno rozpoczęty cykl posiadów historycznych ma to ułatwić. Podczas spotkań omawiane są zagadnienia związane z kulturą, historią i tradycją ziemi jordanowskiej. Adresowane do jordanowszczyzny, mają charakter edukacyjny, a materiały stanowiące treść odczytów zaproszonych prelegentów będą bazą do powstania publikacji naukowej – roczników jordanowskich.

Pierwszy cykl posiadów zakończy się podsumowaniem w czerwcu, a pierwsza publikacja ze względu na trwający proces wydawniczy ukaże się pod koniec roku lub na początku przyszłego. Kolejne spotkania zaplanowano na początek nowego roku szkolnego[…]

Elżbieta Machoczek, Gazeta Krakowska

« z 2 »