Ratownicy z Kołłątaja w podróży II przygotowania

 

pl

Promocja projektu:

Promocja projektu dla uczniów szkoły podstawowej online( 0:56 minuta) https://fb.watch/5IO-Z5MVm9/

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/zespol-szkol-im-h-kollataja-w-jordanowie-kolejna-wyprawa-ratownikow-z-kollataja-do-hiszpanii/cid,23644,a

https://sucha24.pl/artykul/hugon-w-hiszpanii/650705

https://sucha24.pl/artykul/ratownicy-z-kollataja-w-podrozy-mushttps://www.facebook.com/zs.jordanow/videos/257335499205634za-przeczekac-pandemie/6622

https://www.facebook.com/zs.jordanow/videos/257335499205634

https://fb.watch/5J3fHW1T9E/

Spotkanie z rodzicami 26.05.2021 przed wyjazdem do Hiszpanii

Rodzice uczniów biorący udział w przedsięwzięciu zostali zaproszeni na spotkanie z P. Dyrektorem, P. koordynator  i opiekunami w celach organizacyjnych.

Przedstawiono rodzicom i uczestnikom:

 • cel wyjazdu i jego kompetencje kluczowe,
 • przekazano wskazówki jak najlepiej przygotować się do wyjazdu,
 • omówiono poszczególne etapy realizacji projektu.

Opiekunowie wraz z młodzieżą i ich rodzice oraz opiekunowie otrzymali komplet materiałów dotyczących:

 • warunków zakwaterowania,
 • wyżywienia,
 • zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w Hiszpanii.

 Przedstawiony został szczegółowy plan pobytu, tematyka zajęć formalnych oraz nieformalnych.

Pani koordynator przedstawiła informacje na temat placówki AVE MARIA CASA MADRE

Grenada prezentacja

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z wirusem SARS-CoV-2 nie był możliwy wyjazd młodzieży w zaplanowanym terminie czyli 30.05-6.06.2020.

W związku z zaistniałą sytuacją nastąpiła zmiana terminu wyjazdu drugiej grupy. Grupa ta odbędzie mobilność w dniach 5-12.06.2021 do placówki Ave Maria Casa Madre w Grenadzie w Hiszpanii. Podczas pobytu w placówce uczniowie polscy i hiszpańscy będą uczestniczyć w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego związanego z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną. Zajęcia poprowadzą nauczyciele z Polski i z Hiszpanii. Zmiana organizacji przyjmującej spowodowała zmianę atrakcji kulturowych, między innymi zwiedzanie miast Grenady, Malagi i Nerja.

Zmianie uległa również lista uczestników projektu ze względu na ukończenie szkoły 30.04 przez dwóch uczestników (klasa maturalna). Nowi uczestnicy pochodzą z listy rezerwowej.

Lista uczestników wyjazdu 5.06-12.06.2021

 1. Matyasik Karolina 
 2. Sala Monika 
 3. Działowy Julia 
 4. Sarna Patrycja 
 5. Lasek Julia             
 6. Czerwińska Sylwia 
 7. Dybczyk Karolina 
 8. Trzebuniak Iwona 
 9. Głuc Patrycja        
 10. Łazarz Sabina 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 181829007_1015331219293249_3649046809852522435_n.jpg

Promocja projektu  sucha24.pl

https://www.facebook.com/sucha24/posts/3628620137203981

Zajęcia przygotowujące do wyjazdu

Zajęcia z j. angielskiego i hiszpańskiego

Zajęcia odbywają się na platformie teams. Uczniowie szlifują słownictwo w j. angielskim jak i hiszpańskim

Zajęcia merytoryczne

Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z wirusem SARS-CoV-2 nie był możliwy wyjazd młodzieży w zaplanowanym terminie czyli 30.05-6.06.2020.

Rekrutacja do przedsięwzięcia „Ratownicy z Kołłątaja w podróży!” dla drugiej grupy wyjeżdżających  trwała od  10.02 do 17.02.2020.

Regulamin rekrutacyjny

Regulamin Rekrutacyjny power 2

Lista zakwalifikowanych do projektu wyjazd 30.05-6.06.2020

Lista rankingowa  

 1. Matyasik Karolina 
 2. Sala Monika 
 3. Wojdyła Adrian 
 4. Działowy Julia 
 5. Sarna Patrycja 
 6. Lasek Julia 
 7. Czerwińska Sylwia 
 8. Łukasz Lenart 
 9. Dybczyk Karolina
 10. Trzebuniak Iwona

Lista rezerwowa projektu

 1. Głuc Patrycja 
 2. Łazarz Sabina 
 3. Wójcik Sara 
 4. Matys Anna 
 5. Zawada Justyna 
 6. Mirek Anna 
 7. Goryl Gabriela 
 8. Chorąży Sylwia 
 9. Kowalczyk Michał 
 10. Radoń Damian 
 11. Bachul Hubert 
 12. Kołodziejczyk Klaudia 
 13. Kardyl Weronika 
 14. Pietrzak Damian 
 15. Syc Łukasz 

GATULUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!

„Ratownicy z Kołłątaja w podróży”

W roku szkolnym 2019/2020 od 1.09 ruszył projekt, który realizowany jest przez uczniów klasy Ratownictwa medycznego. Uczniowie w ramach przedsięwzięcia wyjadą do placówki Vocational School SAFA Nuestra Señora de los Reyes w Sevilli w południowej Hiszpanii w dziesięcioosobowej grupie z dwoma opiekunami w dniach 31.05-6.06.2020. Podczas wymiany uczniowie obu szkół będą uczestniczyć w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Power „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapewniamy:

-bilety lotnicze oraz transfer na lotnisko i z lotniska w Polsce i Hiszpanii,
-ubezpieczenie uczniów na cały okres wyjazdu,
-zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem,
-bilety na przejazdy autobusowe i tramwajowe na cały okres pobytu,
-wycieczkę po Sewilli z przewodnikiem,
-całodniową wycieczkę do Cordoby z przewodnikiem,
-wycieczka rowerowa po Sewilli,
-warsztaty tańca Flamenco,
-aktywność kulinarna Paella,
-opiekę nauczycieli z naszej szkoły.

Projekt obejmuje 2 etapy. Pierwszy będzie obejmował przygotowanie uczniów do wyjazdu.

Uczniowie będą uczestniczyć w następujących zajęciach:

 • kurs j. angielskiego 13h,
 • przygotowanie kulturowe 4h,
 • przygotowanie pedagogiczne 2h,
 • przygotowanie z pierwszej pomocy 6h,

Drugi etap to warsztaty w Hiszpanii połączone z realizacją programu kulturowego.

WSPOMNIENIA Z POBYTU

Nie sądziłam, że Hiszpania jest tak pięknym i gościnnym krajem. Poznałam wspaniałych ludzi, hiszpańską kuchnię oraz kulturę, a przede wszystkim zobaczyłam cudowne miejsca. Oczywiście nauka nie poszła w las. Zdobyliśmy cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, która zawsze nam się przyda. Sama myśl o Grenadzie wywołuje miłe wspomnienia. To był fantastyczny wyjazd , zdecydowanie  powtórzyłabym go jeszcze raz(szczególne z tak zgraną grupą).

                                                                                                                 Sylwia Czerwińska

Hola ¡ Cały wyjazd integracyjny do Hiszpanii jest cudownym wspomnieniem . Każdego dnia poznawaliśmy każdy zakątek Grenady , kulturę , kuchnie oraz nowych ludzi . Zdobywaliśmy nową wiedzę na temat pierwszej pomocy . Integrowaliśmy się z uczniami szkoły, w której się znajdowaliśmy . W wolnym czasie również poznawała się 10 osobowa grupa dziewcząt – Czyli my ! Miło , wesoło oraz intensywnie wykorzystywaliśmy każda wolną chwile w tym przepięknym kraju !

                                                                                                                 Julia Działowy

Z Hiszpanii najlepiej wspominam atmosferę która tam panowała, udało nam się bardzo dobrze zintegrować, nie zapomnę również wspólnych zajęć i wycieczek, którym towarzyszyła piękna pogoda. Wspólne wieczorne granie w siatkówkę z uczniami szkoły hiszpańskiej również utkwi mi w pamięci

                                                                                                             Patrycja Głuc

Podczas pobytu w placówce Ave Maria Casa Madre w Grenadzie, w południowej Hiszpanii, uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Zajęcia prowadzili nauczyciele z Polski i Hiszpanii.

Pierwszego dnia, czyli w dniu przylotu, mimo zmęczenia, zwiedzaliśmy przepiękne miasto, Malagę.

Pierwszym punktem zwiedzania było muzeum Picassa. Zobaczyliśmy  oryginalne dzieła malarza, które robią wrażenie  i  poznaliśmy historię tego niezwykłego artysty XXw. Spacerowaliśmy przepięknymi uliczkami Malagi, podziwialiśmy niezwykłą Katedrę Wcielenia, po hiszpańsku Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnación oraz fortyfikacje pałacowe Alcazaba. Następnie czekała nas droga do docelowej placówki partnerskiej Ave Maria Casa Madre w Grenadzie.

Następnego dnia wybraliśmy się do miejscowości Nejra. Zwiedzaliśmy tam cudowne jaskinie, nazywane również „naturalną katedrą”. Jest to miejsce, gdzie rozwijała się ludzka cywilizacja. Chowano tam zmarłych, ale jaskinie były też  zamieszkiwane przez ludzi. Widać to chociażby na malunkach naskalnych znajdujących się we wnętrzu jaskini. Przechadzaliśmy się pięknymi ulicami miasta oraz spędziliśmy dzień na pięknej i gorącej plaży.

Podczas kolejnych dni pobytu integrowaliśmy się z hiszpańską młodzieżą poprzez zajęcia oraz wspólną zabawę. Uczyliśmy siebie nawzajem, jak pomagać drugiej osobie,

wymienialiśmy się naszymi zwyczajami. Szlifowaliśmy język angielski, który

był językiem naszej komunikacji. Zajęcia z pierwszej pomocy obejmowały tematykę od utraty przytomności, przez krwotoki, aż do samego użycia AED oraz odpowiedniego zachowania w przypadku zastosowania przez nas RKO. Tłumaczyliśmy  hiszpańskim rówieśnikom, jak wszystko poprawnie wykonywać.

W czasie przerwy od zajęć zwiedzaliśmy miasto Grenadę. Z placówki, w której przebywaliśmy, rozpościerał się widok na wspaniały zamek Alhambra. Został on zbudowany w 1232-1273 

                                                                                            Julia Lasek