Ratownicy z Kołłątaja w podróży II wyjazd

Zastanawiacie się jak 10 superratowniczek spędziło czas w Hiszpanii?

CERTYFIKATY ODEBRANE

Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji. 🙂

Dzień 1 – 05.06.2021 r.

Po wielu przygotowaniach, wreszcie dotarliśmy do pięknej Hiszpanii! 🙂 Niestety, razem z nami do Malagi przyleciał deszcz. 🙁☔️ Ale nie przeszkodziło nam to w zwiedzeniu Muzeum Picassa, gdzie poznaliśmy wiele faktów i ciekawostek z życia malarza, ale przede wszystkim obejrzeliśmy ponad 200 dzieł mistrza. Kolejnym punktem poznawania Malagi było odwiedzenie Katedry – postawionej na miejscu meczetu, nazywanej przez mieszkańców „La Manquita” (jednoręka), ponieważ ma tylko jedną wieżę – na drugą zabrakło funduszy. Wraz z pierwszymi promieniami słońca 🌞 wybraliśmy się na spacer wzdłuż portu. 🚢⚓️ W trakcie wycieczki nie mogło zabraknąć najważniejszego i najpiękniejszego punktu w Maladze – Alcazaby. Ogromna forteca i piękne ogrody sprawiły, że nie chcieliśmy stamtąd wyjeżdżać, okazało się jednak, że Granada jest równie zachwycają! 😊

Dzień 2 – 06.06.2021 r.

Nie marnując przywiezionej z polski energii, wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem do pięknego miasteczka Nerja. Pierwszym punktem w planie naszego dnia było zwiedzanie cueva de Nerja (jaskini) – to jedna z największych jaskini w Hiszpanii nazywana „naturalna katedrą”, odkryta dopiero w 1959 r. Zachwyciły nas niesamowite formacje skalne stworzone przez naturę, w tym najdłuższy na świecie stalagmat – 32 metrowa kolumna. Wbrew pozorom w jaskini nie było aż tak zimno. 🥶 Po krótkim spacerze po centrum miasteczka, rozkoszowaliśmy się słońcem i morzem, spędzając długie godziny na plaży. 🌴🌞🏊‍♀️Końcówkę dnia umilił nam wieczorny spacer po Granadzie.

Dzień 3 – 07.06.2021 r.

Poznawanie piękna Hiszpanii to jedno, ale przecież przyjechaliśmy tutaj uczyć się ratownictwa medycznego! 🤒 Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od zajęć transmitowanych dla naszych przyjaciół z goszczącej nas szkoły Ave Maria.🎓Dowiedzieliśmy się jak wykonywać pierwszą pomoc u osoby poszkodowanej oddychającej, ocenialiśmy stan poszkodowanego na podstawie schematu SAMPLE oraz poznaliśmy sposoby oceniania drożności dróg oddechowych. Na popołudniowych zajęciach integracyjnych, pokazaliśmy przygotowany przez nas film przedstawiający naszą grupę oraz Jordanów. Nie zabrakło też nauki hiszpańskich zwrotów dotyczących pierwszej pomocy, ale i tych, które przydadzą nam się w trakcie dalszego poznawania Granady! Rozegraliśmy również mecz siatkówki – ależ były emocje… 😉 Gracias amigos! 🇪🇸

Dzień 4 – 08.06.2021 r.

Dzień zaczęliśmy od porządnej dawki wiedzy medycznej. Dziś dowiedzieliśmy się jak skutecznie pomóc poszkodowanym w razie krwawienia, krwotoku i z ciałem obcym w ranie. 🤕Po południu zwiedziliśmy wreszcie Alhambrę – już od pierwszego wieczoru z dziedzińca szkoły nie mogliśmy się napatrzeć na ten przepiękny zamek, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania zaskoczyły nas piękne ogrody, panorama Granady oraz słynne fontanny i Dziedziniec Lwów. 🦁Na miłe zakończenie dnia ponownie wybraliśmy się na spacer pięknymi uliczkami Granady, kupując przy tym liczne, mniejsze lub większe, pamiątki.

Dzień 5 – 09.06.2021 r.

Na porannych zajęciach dowiedzieliśmy się jak nieść pomoc najmłodszym w razie zatrzymania akcji serca. Już wiemy jak wykonać uciski oraz oddechy ratunkowe u dzieci. W ramach zajęć odwiedziliśmy również Parque de las Ciencias, gdzie dowiedzieliśmy się wiele na temat ludzkiego ciała – już umiemy nazwać nasze kości i mięśnie w języku polskim, hiszpańskim i angielskim. Zobaczyliśmy też jak żyją zwierzęta – na lądzie i pod wodą. Na terenie parku nauki znajduje się również Planetarium, w którym obejrzeliśmy sens dotyczący światła. Kolejną część dnia spędziliśmy na integracji, tym razem z uczniami z Czech, którzy tak jak my w Hiszpanii zdobywają wiedzę! Wspólnie wybraliśmy się na spacer po najstarszej arabskiej dzielnicy miasta – Albacin. Poza pięknymi uliczkami, zachwycaliśmy się również widokiem na Granadę a przede wszystkim Alhambrę z punktu widokowego świętego Mikołaja. Pod koniec dnia rozegraliśmy mecz w siatkówkę z hiszpańskimi przyjaciółmi. Jak myślicie kto był lepszy? 😁🏐

Dzień 6 – 10.06.2021 r.

Kolejny dzień kolejne wyzwania! Dziś odbyły sie zajęcia, na których dowiedzieliśmy się jak odpowiednio przeprowadzić resustytacje krążeniowo oddechową (RKO) u dorosłych oraz jak stosować AED. Popołudnie spędziliśmy wraz z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi na lepszym zrozumieniu ich tradycji i kultury. Uczniowe z Ave Maria zabrali nas do muzeum sztuki i tradycji w Granadzie. Casa de los Tiros to XVI-wieczny budynek renesansowy z fasadą ozdobioną ikonami przedstawiającymi bohaterów trojańskich. W środku zobaczyliśmy piękne obrazy, rzeźby, tradycyjne tekstylia, ceramikę, meble i wiele więcej. Que bonito! Uczniowie zabrali nas również na spacer po Granadzie, pamiątki dla najbliższych zakupiliśmy na słynnym arabskim targu.

Dzień 7 – 11.06.2021 r.

Ostatni dzień… 🙁 zaczęliśmy go oczywiście od zajęć! Tym razem pomoc w przypadku zadławień, chwyt Heimlicha już nam niestraszny! Zaopatrzeni w te ważną wiedzę śmiało mogliśmy ruszyć na podbój hiszpańskiej kuchni! 🍽 Poznaliśmy tradycyjne smaki Hiszpanii – pyszne ryby, tortille, gazpacho, oliwki w każdej możliwej postaci… 😋Niektóre danie są nawet bardzo podobne – odróżniacie nasze krokiety od hiszpańskich croquetas?No i niestety… przyszedł czas na pożegnanie z nowymi przyjaciółmi, mamy nadzieję, że herbata z jordanowskich kubków będzie jeszcze pyszniejsza niż zawsze.🍵 Zabieramy się za najgorsze – pakowanie.🎒🧳

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=zs.jordanow&set=a.1924440484391929

Relacje uczestników po przyjeździe

„Nie sądziłam, że Hiszpania jest tak pięknym i gościnnym krajem. Poznałam wspaniałych ludzi, hiszpańską kuchnię oraz kulturę, a przede wszystkim zobaczyłam cudowne miejsca. Oczywiście nauka nie poszła w las. Zdobyliśmy cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, która zawsze nam się przyda. Sama myśl o Grenadzie wywołuje miłe wspomnienia. To był fantastyczny wyjazd , zdecydowanie powtórzyłabym go jeszcze raz(szczególne z tak zgraną grupą).”

Sylwia Czerwińska

UPOWSZECHNIANIE

https://sucha24.pl/artykul/ratownicy-z-hugona-znowu/691353

https://www.facebook.com/sucha24/posts/4141917279207595

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/zs-im-h-kollataja-w-jordanowie-ratownicy-z-hugona-znowu-w-hiszpanii/cid,24187,a

UCZESTNICY PRZYGOTOWALI GAZETKĘ UPOWSZECHNIAJĄCĄ PROJEKT

Upowszechnianie projektu wśród uczniów- zajęcia z pierwszej pomocy

Opiekun- nauczyciel, który uczestniczy w projekcie wraz z uczestnikami projektu przeprowadza zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów naszej szkoły, wykorzystując film nagrany na warsztatach w Hiszpanii.