POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA SZKOLNA
Projekt realizowany od 2002 r. w ramach współpracy Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie z Markgräfler Gymnasium w Müllheim/ Badenia – Wirtembergia.
Dwuetapowy: w Polsce oraz na terenie Niemiec, Francji i Szwajcarii.
Projekt dofinansowuje: http://www.pnwm.org/
W ramach projektu: poznanie realiów życia codziennego ( zakwaterowanie u rodzin), zapoznanie ze systemem szkolnictwa (uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych), warsztaty i konkursy językowe, rozgrywki sportowe oraz wycieczki krajoznawczo – edukacyjne.
Koordynator projektu: Marzena Lańczyk
Kołłątaj w Niemczech
W dniach 5. – 12. 04.2016 uczniowie ZS im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie wraz z opiekunem p. M. Lańczyk wzięli udział w drugiej części wymiany szkolnej prowadzonej z Markgräfler Gymnasium w niemieckim Müllheim.
Po przybyciu do Müllheim zostaliśmy miło przywitani przez dyrektora szkoły, opiekunów oraz naszych niemieckich kolegów, a następnie wybraliśmy się na wspólną kolację do restauracji „Turnhalle”.
Następnego dnia uczestnicząc w kilku lekcjach zapoznaliśmy się z niemieckim systemem szkolnictwa. Później wzięliśmy udział w rozgrywkach sportowych na hali sportowej gimnazjum. Wszyscy świetnie się bawili.
Trzeciego dnia pobytu w Niemczech nadszedł czas na zwiedzenie Fryburga, poprzedzone spacerem nad jeziorem Titisee. Charyzmatyczny przewodnik, odgrywający rolę Bertholda Schwarza, legendarnego alchemika, który wynalazł proch strzelniczy, zapoznał nas z ciekawą historią Fryburga i jego najważniejszymi zabytkami. Po zwiedzaniu udaliśmy się do kręgielni, gdzie świetnie bawiliśmy się walcząc zaciekle o wygraną i tytuł najlepszego gracza, który przypadł polskiej uczestniczce wymiany.
W piątek udaliśmy się do Europa – Park, najbardziej wyczekiwanego punktu programu.
Największy park rozrywki w Niemczech dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji. Całodniowa beztroska zabawa zostanie zapamiętana na długo.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Hartmannswillerkopf – miejsca pamięci narodowej, w którym doszło do jednej z największych bitew rozegranych w czasie I wojny światowej na terenie Francji.
Piesza wędrówka szlakiem wojennych okopów, fortyfikacji i oraz cmentarzem żołnierzy poległych podczas wojny były dobrą lekcją historii.
Następnym punktem programu było Colmar – malownicza miejscowości w Alzacji.
Spacerując po małej „Wenecji” podziwialiśmy jej piękno i urok.
Niedziela była dniem rodzinnym, jednakże spędziliśmy go w grupie, biorąc udział w rozgrywkach z użyciem pistoletów laserowych.
Walcząc przeciwko sobie potrenowaliśmy swoją celność i współprace. Ta zabawa dostarczyła wielu wrażeń oraz przyniosła zwycięstwo polskiej drużynie.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Bazylee, trzecie pod względem wielkości miasto w Szwajcarii. Spacerując ulicami, przeprawiając się przez Ren taksówką wodną, mieliśmy okazję poznać urok i bogactwo tego miasta.
Na zakończenie dnia odbyło się pożegnalne ognisko. Wraz z kolegami z Niemiec po raz ostatni wspólnie świetnie się bawiliśmy, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i podsumowaliśmy wspólnie spędzony czas.
Cały tydzień spędzony na poznawaniu kultury i obyczajów innego narodu, miejsc oraz na świetnej zabawie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wszyscy szczerze polecamy i zachęcamy do udziału w tego typu projektach.
Paulina Jabcoń, uczestniczka Polsko – Niemieckiej Wymiany Szkolnej.
Projekt współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Marzena Lańczyk, koordynator wymiany w ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie
Tydzień pełen wrażeń
Program obejmował uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych. Młodzież integrowała się podczas warsztatów w pracowni j. niemieckiego, które zostały podsumowane konkursem, ocenianym przez opiekuna grupy niemieckiej Anne Seglitz – Baierl oraz opiekuna grupy polskiej Marzenę Lańczyk. Młodzież uczestniczyła w interesującej prelekcji w j. niemieckim, wygłoszonej przez proboszcza ks. Pawła Gunię w Jordanowskim Sanktuarium. Uczniowie zmierzyli się również w zawodach sportowych. Wieczorem przy wspólnym grillu słuchali piosenek zespołu Majeranki, przygrywającego na skrzypcach. Relaksowali s
ię w Termie Bukovina Tatrzańska. Wspólnie uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczo – edukacyjnych do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego oraz Oświęcimia.
Młodzież niemiecka oraz ich opiekunowie byli zachwyceni otwartością i gościnnością rodzin goszczących. Z pakietem pozytywnych wrażeń powrócili do Niemiec. Rewizyta naszych uczniów przewidziana jest na kwiecień 2016.
Z rewizytą w Müllheim.
Uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, którzy w październiku 2014 r. gościli młodzież z Markgräfler Gymnazjum w Müllheim udali się 14 kwietnia 2015 r. z rewizytą do tego uroczego miasta, położonego w kraju związkowym Badenii-Wirtembergii / Niemcy.
EasyJetem z Krakowa do Bazylei a następnie do Müllheim. Tam zostali serdecznie przyjęci przez niemieckich przyjaciół.
Program obejmował osiem dni, wypełnionych przeróżnymi atrakcjami turystycznymi: pobytem nad wodospadem Rheinfall w kantonie Schaffhausen w Szwajcarii, zwiedzaniem Konstancji, miasta uniwersyteckiego nad Jeziorem Bodeńskim ze Statuą Imperii oraz platanami oraz wyspy kwiatów, Mainau wraz z największym w Niemczech pawilonem motyli, które można podziwiać w oszklonych pawilonach, uzdrowiskowej miejscowości Badenweiler z Muzeum Term Rzymskich oraz ruinami średniowiecznego zamku Baden, Hartmannswillerkopf, wzgórza we wschodniej Francji, w Wogezach (Alzacja), rejon walk w czasie pierwszej wojny światowej, podczas których poległo około 25 tys. żołnierzy, miasta nadreńskiego, Colmar z Museum Unterlinden, gdzie znajdują się znane malowidła Martina Schongauera i „Ołtarz z Isenheim” Matthiasa Grünewalda oraz Museum Frédéric Auguste Bartholdi, francuskiego rzeźbiarza, autora Statuy Wolności, Fryburga, który został poprzedzony wędrówką doliną Hexental. Historię miasta przybliżyła nam Catharina Stadellmenin, czarownica z Fryburga oraz Berthold Schwarz, wynalazca prochu strzelniczego.
Niesamowitych wrażeń dostarczył Europapark w Rust, największy i najpiękniejszy park rozrywki w Niemczech z najwyższą w Europie kolejka górską SilverStar.
Nie zabrakło w programie dnia szkolnego z zajęciami edukacyjnymi, rozgrywkami sportowymi oraz wspólnym grillowaniem na podwórku szkolnym.
Bogaty program realizowany wspólnie w Niemczech, Francji oraz Szwajcarii zakończono wspólnym grillowaniem.
Młodzież spędzając wspólnie czas, intensywnie szkoliła język niemiecki oraz angielski. Poznawała kulturę Niemiec, nawiązała przyjaźnie.
Program wymiany jest współfinansowany przez PNWM.
Kolejne spotkanie przewidziane jest na październik 2015.
Zapraszamy!!!
____________________________________________________________________
Gimnazjaliści z Müllheim w Jordanowie
Licealiści Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie gościli w październiku 2014 przez osiem dni grupę młodzieży z Niemiec z Markgräfler Gymnasium z miejscowości Müllheim (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia/ Baden – Württemberg).
We wtorek uczniowie z Müllheim wraz z opiekunami Axelem Heinrich oraz Bertholdem Geißler zostali odebrani z lotniska Kraków – Balice a następnie serdecznie przywitani przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.
W środę udaliśmy się do Krakowa. Głównym punktem programu było zwiedzanie Królewskiej Katedry oraz Reprezentacyjnych Królewskich Komnat na Wawelu, Kościoła Mariackiego, Sukiennic , Bramy Floriańskiej oraz Barbakanu.
Czwartek był dniem szkolnym. W bibliotece szkolnej odbył się workshop – warsztaty w języku niemieckim, które rozpoczęły się od serdecznego powitania gości przez panią
wicedyrektor Krystynę Kudzię. W rolę tłumacza wcielił się ucz. klasy trzeciej Bartosz Budziak. W warsztatach uczestniczyli również uczniowie klas trzecich, którzy przygotowują się do matury z języka niemieckiego. W czasie dwugodzinnego spotkania – uczniowie zarówno polscy jak i niemieccy – mieli możliwość wypowiedzenia się na tematy, dotyczące młodych ludzi oraz w tandemie pracowali nad znajomością języka polskiego i niemieckiego. Następnym punktem programu było uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzanie budynku szkoły oraz hali sportowej.
Po zajęciach w szkole – na zaproszenie proboszcza parafii ks. Pawła Guni – udaliśmy się do kościoła parafialnego. Proboszcz parafii przedstawił nam w języku niemieckim historię Kościoła Przenajświętszej Trójcy oraz obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia.
Następnie zwiedziliśmy Basztę z Miejskim Ośrodkiem Kultury, w którym obejrzeliśmy wystawę starych fotografii oraz zostaliśmy wtajemniczeni w historię miasta przez p. Bogdana Nosidlaka.
Po wspólnym obiedzie w Rabce – Zdrój i spacerze po Parku Zdrojowym odbyło się ognisko powitalne w Leśniczówce „Krzywoń”. Młodzież przy dźwiękach gitary i skrzypiec rozpoczęła śpiewająco tygodniowy program.
Piątek spędziliśmy w Zakopanem, wędrując Doliną Kościeliską oraz Krupówkami. Następnie relaksowaliśmy się w Termie Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.
Sobota, była dniem, w którym zwiedziliśmy Oświęcim i Brzezinkę, a następnie w małych grupkach w domach rodzinnych oglądaliśmy mecz Polska – Niemcy, kibicując, każdy swojej drużynie.
Niedziela była dniem rodzinnym. Upłynęła na wspólnych wycieczkach, wędrówkach oraz spotkaniach.
W poniedziałek zwiedziliśmy Kopalnię Soli „Wieliczkę” a następnie młodzież polska zorganizowała imprezę pożegnalną dla młodzieży niemieckiej.
We wtorek przyszedł czas na pożegnanie, które obu stroną przyszło z wielkim trudem.
Wszyscy nie mogą się doczekać kolejnego spotkania. Planowany wyjazd uczniów naszej szkoły do Müllheim: kwiecień 2015.
Współpraca międzynarodowa zajmuje ważne miejsce w działalności naszej szkoły. Została nawiązana przez Chór Bel Canto i sięga roku 2002. Przyczynia się do pogłębienia więzi europejskiej, integracji młodzieży i poznania realiów krajów uczestniczących w projekcie. To zderzenie kultur, języków, mentalności, obyczajów. To wyjątkowa sytuacja, z którą uczniowie niejednokrotnie spotykają się po raz pierwszy w życiu. A więc zarazem wartościowa okazja do uczenia się i zdobywania wiedzy nie tylko tej podręcznikowej.
Zorganizowanie podobnych spotkań jest bardzo kosztowne. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia, realizacja tego projektu nie doszedłby do skutku.
Kończąc to krótkie sprawozdanie chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy gościli u siebie młodzież z Niemiec, za ich wspaniałe przyjęcie, wspaniałą atmosferę stworzoną w domach, dzięki czemu młodzież niemiecka czuła się jak u siebie w domu.
Koordynator projektu: Marzena Lańczyk
____________________________________________________________________
Hugon Kołłątaj z wizytą w Müllheim
W ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży szkolnej uczniowie Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie pod opieką nauczyciela języka niemieckiego udali się 28.03.2014 z rewizytą do miasta Müllheim położnego w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w którym mieści się partnerska szkoła Markgläfler Gymnasium. Współpraca pomiędzy tymi dwoma szkołami, nawiązana przez Chór Bel Canto sięga roku 2002.
Pierwsze dwa dni miały charakter rodzinny. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje panujące w niemieckich rodzinach jak również wstępnie zwiedziliśmy Markgräflerland, leżący u podnóża Schwarzwaldu, charakteryzujący się pagórkowatym krajobrazem, licznymi winnicami. Odwiedziliśmy m.in. Müllheim, Badenweiler oraz Staufen z ruinami zamku Staufen oraz gospodą, w której dr Faust według legendy zaprzedał duszę diabłu. W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie Mszy św. w rzymsko-katolickim kościele w Müllheim.
Poniedziałek był dniem szkolnym. Zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrektora szkoły oraz nauczycieli. Uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych w Markgläfler Gymnasium. Następnie udaliśmy się na wspólny obiad. Ostatnim punktem dnia były zawody sportowe poprzedzone rozgrzewką na ścianie wspinaczkowej.
We wtorek udaliśmy się pociągiem do miasta Weil nad Renem, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Vitra Design, miejsce w którym zgromadzono w jednym miejscu grupy budynków zaprojektowanych przez wybitnych architektów świata zachodniego, takich jak Frank Gehry, Tado Ando, Richard Buckminster Fuller i wielu innych. Następnie wyruszyliśmy do Bazylei, trzeciego co do wielkości miasta Szwajcarii, położonego nad rzeką Ren, gdzie zwiedziliśmy starówkę z Rynkiem i ratuszem z XIV w.
W środę autobusem pojechaliśmy do Unteruhldingen, gdzie zwiedzając Muzeum Budowli na Palach, rozmieszczonych wokół Jeziora Bodeńskiego przenieśliśmy się w epokę kamienia i brązu. Następnym punktem programu była piesza wędrówka kamienistą plażą wzdłuż Jeziora Bodeńskiego do Meersburga, skąd ostatecznie promem przeprawiliśmy się do Konstancji, położonej na przeciwległym brzegu jeziora. W tym przepięknym mieście zwiedziliśmy m.in. Katedrę p.w. NMP.
W czwartek w programie był Freiburg. Pociągiem dojechaliśmy do miejscowości Merzhausen skąd udaliśmy się w wędrówkę na 644 – metrowy Schönberg ze wspaniałymi widokami oraz różnorodną roślinnością. Na szczycie urządziliśmy sobie piknik, po czym skierowaliśmy się w kierunku Freiburga. Na przedmieściach zwiedziliśmy ekologiczną dzielnicę Vauban, którą zamieszkują pierwsze na świecie wspólnoty mieszkaniowe, których domy produkują pozytywny bilans energetyczny a transport odbywa się pieszo lub rowerami. We Freiburgu zwiedziliśmy m.in. Katedrę p.w. NMP.W piątek odwiedziliśmy ponownie Bazyleę w Szwajcarii. Najpierw pociągiem a następnie łódeczką dotarliśmy do miasta. Naszym zamiarem było zwiedzenie Muzeum szwajcarskiej księgi, pisma i druku. W murach średniowiecznego młyna w otoczeniu autentycznych przyrządów drukarskich, uczestnicząc w warsztatach zgłębialiśmy tajniki ręcznie wykonywanego papieru.
Imprezą pożegnalną było wspólne grillowanie w uzdrowisku Badenweiler, gdzie również mieliśmy okazję zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku Baden. Po grillowaniu w zacisznym lasku, młodzież została zaproszona na koncert i dyskotekę w Markgräfler Gymnazjum.
W sobotę pełni pozytywnych wrażeń wyruszyliśmy z Müllheim w drogę powrotną do Polski, zatrzymując się jeszcze na kilka godzin we Freiburgu.
W ciągu tych siedmiu dni nie tylko zwiedzaliśmy nieznane zakątki Niemiec i Szwajcarii ale również staraliśmy się zbudować wzajemne relacje oraz zniwelować stereotypy. Wymiana szkolna młodzieży to również wspaniały środek motywowania uczniów do nauki języków obcych. Uczniowie mieli okazję, sprawdzenia się w różnorodnych sytuacjach życia codziennego, porozumiewając się zarówno w języku niemieckim jak i angielskim. Mimo, że to przedsięwzięcie wymaga zarówno od nauczycieli odpowiedzialności za inicjatywę, jak również od samych uczniów zaangażowania, to rezultaty mogą być tylko pozytywne, a przeżycia z nim związane pozostają w pamięci wszystkich uczestników na długi czas.
Zorganizowanie podobnych spotkań jest bardzo kosztowne. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia, program ten nie doszedłby do skutku.
Opinie uczestników wymiany:
Honorata: Bardzo mile wspominam mój pobyt w Müllheim, zwiedzaliśmy ciekawe miejsca, atmosfera była bardzo miła. Rodzina u której mieszkałam była sympatyczna, serwowali pyszne posiłki. Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w takich wymianach!
Kasia: Co myślę na temat wymiany? Myślę, że jest to coś w czym warto wziąć udział. Jest to jedno z tych przeżyć, które będzie się wspominać do końca życia. Dzięki wymianie można zastosować język obcy w praktyce, zobaczyć wiele ciekawych i pięknych miejsc, przekonać się, że wiele rzeczy o jakich się mówi na temat naszych zachodnich sąsiadów to tylko stereotypy. No i przede wszystkim można poznać wielu interesujących ludzi, nawiązać nowe znajomości, które mogą utrzymywać się przez następne lata. Wszystkim, którzy się wahają czy jechać powiem tylko „Tak, jedź!”. Jest to coś, w czym warto wziąć udział i nie będzie się tego żałować.
Olivia: Wyjazd do Müllheim w ramach wymiany szkolnej był doświadczeniem, które przez długie lata będę dobrze wspominać. Rodzina u której mieszkałam była miła i przyjęła mnie z wielką gościnnością, przez tydzień czułam się jak członek ich rodziny. Zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc, a najbardziej podobała mi się wycieczka do Konstancji. Dzięki takiej wymianie poznajemy zachodnią kulturę, mamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz możemy zobaczyć jak wygląda edukacja w niemieckiej szkole. Wszyscy uczestnicy wymiany bardzo zżyli się i cały czas utrzymują ze sobą kontakt. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się wszystkim spotkać w takim gronie jak na wymianie. Wymiana szkolna dała nam niesamowite przeżycia i przyjaźnie na długie lata. Z miłą chęcią za rok też wezmę udział w wymianie szkolnej i będę polecała to innym moim znajomym. Każdy kto ma tylko możliwość wzięcia udziału, niech się nie zastanawia. Na pewno nie będzie żałował.
Następne spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół w październiku 2014.
Zapraszamy!
Wymiana młodzieży 2008