Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość zdobycia jednej kwalifikacji:
MOT.03. Diagnozowanie i naprawa powłok lakierniczych – egzamin potwierdzający kwalifikację odbywa się pod koniec drugiego semestru klasy trzeciej.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie lakiernik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
– przygotowania powierzchni do naniesienia powłok lakierniczych;
– nanoszenia powłok lakierniczych;
– wykonania renowacji powierzchni lakierowanej.
Możliwości zatrudnienia absolwentów:
– w zakładach produkcyjnych z różnych branż w szczególności samochodowej,
– w usługach,
– mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Lakiernik samochodowy napraw lakierniczych sam podejmuje wszystkie decyzje i wybiera sposób naprawy. Wymaga to od niego dużej i stale uzupełnianej wiedzy na temat nowych technologii, lakierów i materiałów pomocniczych. Do jego obowiązków należy też obsługa nowoczesnych kabin lakierniczych. W związku ze stałym rozwojem branży samochodowej, niezmiennym zapotrzebowaniem na usługi z zakresu napraw lakierniczych, jak i zmieniającym się dynamicznie technologiom i materiałom lakierniczym i pomocniczym zapotrzebowanie na specjalistów realizujących prace lakiernicze będzie nadal rosło. Pomimo stałej komputeryzacji i automatyzacji prac lakierniczych w zawodzie nadal najważniejsze są kompetencje i umiejętności specjalistyczne, kształcone w procesie edukacji zawodowej