Z wizytą w Muzeum Emigracji w Gdyni

20170607_105836W dniach 7-8.06.2017r. uczniowie klasy 1a medialno- językowej oraz reprezentanci klas 1b i 1c pod opieką wych. K.Jurek, p. B.Łazarskiej oraz    p. K. Małysy uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Gdyni. Wycieczka    ta w całości zorganizowana i opłacona przez Muzeum Emigracji w Gdyni była nagrodą dla dr Krzysztof Małysa za stworzenie zwycięskiego konspektu w projekcie „Dwie Ojczyzny”. Wyjazd obejmował nocleg, przejazd, wyżywienie oraz pobyt w muzeum, gdzie dla klasy  został pr20170607_120234zygotowany specjalny program edukacyjny.

Wizytę  w muzeum uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od Wielkiej Emigracji przez  masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli,  dramatyczne ludzkie losy   w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd z ojczyzny. następnie

20170607_104926   Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Muzeum od podszewki, czyli praca w instytucji kultury”, w trakcie których  mieli okazję wcielić się w role pracowników muzeum między innymi PR-owców, edukatorów, czy specjalistów ds. zbiorów. Po konsultacji                  z „prawdziwymi” specjalistami przedstawili projekt wydarzenia kulturalnego. Zajęcia te uczyły   przedsiębiorczości, współpracy ale również pogłębiają wiedzę na temat słynnych, polskich emigrantów (my poznaliśmy sylwetkę Dariusza Michalczewskiego).

Kolejne warsztaty „Wielokulturowość to nie nowość” służyły 20170607_103405kształtowaniu postaw otwartości na innych, i stawianiu czoła takim współczesnym wyzwaniom jak nietolerancja, rasizm, wykluczenie społeczne.

Uczniowie zostali też zapoznani z projektem „Archiwum Emigranta” w ramach którego muzeum zbiera i prezentuje emigracyjne historie Polaków. Tworzą one szeroką i barwną panoramę polskiej obecności na wszystkich kontynentach świata.

Wszystkie zajęcia w muzeum były bardzo ciekawe, prowadzone z dużym zaangażowaniem w przyjaznej atmosferze.

20170607_095222Klasa odwiedziła również Muzeum Miasta Gdyni, Dar Pomorza, kilka godzin spędziła w Gdańsku zwiedzając najważniejsze zabytki. Mimo napiętego programu udało się wygospodarować trochę czasu na plażowanie nad Bałtykiem. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła mnóstwo wrażeń.

udostępnij