PIELGRZYMKA DO WŁOCH

W dniach 4 – 9 września 2023r. uczniowie z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie pod przewodnictwem Ks. Pawła Guni brali udział w Pielgrzymce Metropolii Krakowskiej z okazji 770-lecia Kanonizacji Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

W związku z tym wydarzeniem uczestniczyli w:

– Audiencji u Papieża Franciszka na Placu Św. Piotra

– Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie

– Mszy św. w Bazylice św. Franciszka w Asyżu.

Pielgrzymka była też okazją do odwiedzenia niezwykłych miejsc w Italii.

We Florencji uczestnicy pielgrzymki podziwiali katedrę Santa Maria Del Fiore, Most Złotników. Galeria Uffizi z tysiącami dzieł sztuki Botticellego, Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Caravaggia, Rembrandta czy Rubensa przyprawia o zawrót głowy. Ogromne wrażenie na młodzieży wywarła jedna z najsłynniejszych rzeźb na świecie posąg „Dawida” – dzieło Michała Anioła, znajdujące się w Galerii Dell’Academia.

Dwa dni spędzone w Rzymie to zbyt krótki czas, aby poznać bogactwo kulturowe i historyczne wiecznego miasta ale udało się zwiedzić m.in. Bazylikę św. Piotra, Koloseum, Forum Romanum, Bazylikę św. Pawła za Murami, Panteon, Fontannę di Trevi, Zamek Anioła, Schody Hiszpańskie, Muzeum Kapitolińskie ze słynną wilczycą karmiącą Romulusa i Remusa.

W Asyżu zachwycają wszystkie obiekty sakralne związane z postacią św. Franciszka i św. Klary a także strome uliczki tego urokliwego miasteczka.

Wspólnie spędzony czas dostarczył wiele przeżyć duchowych, wzbogacił wiedzę, a wszystko to w niezwykle przyjaznej i radosnej, włoskiej atmosferze.

Opiekę nad młodzieżą w czasie wyjazdu sprawowały Panie K.Jurek, B.Kasza, I.Krawczyk

udostępnij