Kołłątaj w Niemczech

W dniach 5. – 12. 04.2016 uczniowie ZS im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie wraz z opiekunem p. M. Lańczyk wzięli udział w drugiej części wymiany szkolnej prowadzonej z Markgräfler Gymnasium w niemieckim Müllheim.
Po przybyciu do Müllheim zostaliśmy miło przywitani przez dyrektora szkoły, opiekunów oraz naszych niemieckich kolegów, a następnie wybraliśmy się na wspólną kolację do restauracji „Turnhalle”.
Następnego dnia uczestnicząc w kilku lekcjach zapoznaliśmy się z niemieckim systemem szkolnictwa. Później wzięliśmy udział w rozgrywkach sportowych na hali sportowej gimnazjum. Wszyscy świetnie się bawili.
Trzeciego dnia pobytu w Niemczech nadszedł czas na zwiedzenie Fryburga, poprzedzone spacerem nad jeziorem Titisee. Charyzmatyczny przewodnik, odgrywający rolę Bertholda Schwarza, legendarnego alchemika, który wynalazł proch strzelniczy, zapoznał nas z ciekawą historią Fryburga i jego najważniejszymi zabytkami. Po zwiedzaniu udaliśmy się do kręgielni, gdzie świetnie bawiliśmy się walcząc zaciekle o wygraną i tytuł najlepszego gracza, który przypadł polskiej uczestniczce wymiany.
W piątek udaliśmy się do Europa – Park, najbardziej wyczekiwanego punktu programu.
Największy park rozrywki w Niemczech dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji. Całodniowa beztroska zabawa zostanie zapamiętana na długo.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Hartmannswillerkopf – miejsca pamięci narodowej, w którym doszło do jednej z największych bitew rozegranych w czasie I wojny światowej na terenie Francji.
Piesza wędrówka szlakiem wojennych okopów, fortyfikacji i oraz cmentarzem żołnierzy poległych podczas wojny były dobrą lekcją historii.
Następnym punktem programu było Colmar – malownicza miejscowości w Alzacji.
Spacerując po małej „Wenecji” podziwialiśmy jej piękno i urok.
Niedziela była dniem rodzinnym, jednakże spędziliśmy go w grupie, biorąc udział w rozgrywkach z użyciem pistoletów laserowych.
Walcząc przeciwko sobie potrenowaliśmy swoją celność i współprace. Ta zabawa dostarczyła wielu wrażeń oraz przyniosła zwycięstwo polskiej drużynie.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Bazylee, trzecie pod względem wielkości miasto w Szwajcarii. Spacerując ulicami, przeprawiając się przez Ren taksówką wodną, mieliśmy okazję poznać urok i bogactwo tego miasta.
Na zakończenie dnia odbyło się pożegnalne ognisko. Wraz z kolegami z Niemiec po raz ostatni wspólnie świetnie się bawiliśmy, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i podsumowaliśmy wspólnie spędzony czas.
Cały tydzień spędzony na poznawaniu kultury i obyczajów innego narodu, miejsc oraz na świetnej zabawie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wszyscy szczerze polecamy i zachęcamy do udziału w tego typu projektach.

Paulina Jabcoń, uczestniczka Polsko – Niemieckiej Wymiany Szkolnej.
Projekt współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Marzena Lańczyk, koordynator wymiany w ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie

udostępnij